May

Jak číst rychleji?

22. října 2015 v 17:30 | May

Jak číst rychleji?

Položit si tuto otázku mě přinutila kamarádka. Myslela jsem si, že mám celkem svižné tempo čtení, ale právě při porovnání se svou kamarádkou, jsem prozřela, že nejsem nijak závratně rychlá. Často o ní říkávám, že má snad v očích hyper-pohon.

Číst rychle, přitom si text pamatovat a porozumět mu je skutečná výzva. Na toto téma jsem prohledala svět internetu a přišla na několik dobrých tipů, i dozvěděla pár zajímavých faktů. Samozřejmě je to všechno o cviku, super čtenářem se člověk nestane přes noc. Můj největší problém je, když se tedy snažím číst rychleji, že nevnímám tolik obsah a celkem záhy zapomenu, o čem jsem vlastně četla - což je velmi neuspokojivý výsledek. Avšak dnešní svět je uspěchaný, času je pomálu a zkrátka nemůžu nad knihami atd. vysedávat tak dlouho, jak by mi vyhovovalo. Pro ty z Vás, kteří by se chtěli dozvědět více, přikládám několik odkazů.

Zajímavé zdroje na téma rychlejšího čtení:
Rozectise-ebook - Jedná se o třiceti stránkový projekt. Zaměřuje se hlavně na vysvětlení pojmů a jaké vlastně existují metody pro rychlejší čtení.

wikiHow - Velmi pěkně zpracovaný článek, který Vás provede růzými metodami a obsahuje praktické rady.

iva.k.utb - Další zajímavosti a rady. Lze odtud stáhnout i několik ukázkových materiálů.

blog.radek-karban - Přehledné, jasné rady v jedenácti bodech.

• Pro hlubší zájem - zde - kniha: Jak číst rychleji a lépe od: Wolfgang Zielke

Dokumenty

20. srpna 2014 v 18:00

"Čím více se ptáme, tím méně víme."


Věta navrchu je ukázkový paradox. Kdybychom nebyli zvědavý, nekladli otázky, nepřišlo by nám, že víme tak málo. Co vůbec víme? Ve většině případů jde o pouhé domněnky a teorie, nikoliv pravdu. Postupem času se totiž objeví "nová pravda", která nahradí tu zastaralou. Stačí se podívat do učebnic dějin na základních či středních školách. Občas jsou tam napsané krásné pohádky na dobrou noc. Smyšlené příběhy, jak co tehdy bylo, každý člověk si totiž může nálezy z předaleké historie vyložit po svém. A tady je další citát: "Opakovaná lež se stává pravdou." neboli veřejně uznávanou. Ze zajetých kolejí se vyjíždí obtížně. Když se tedy objeví nový názor, mnoho lidí nad myšlenkou mávne rukou a dál spokojeně žijí ve vlastním přesvědčení.

Úžasný dokument

3. srpna 2014 v 17:50


Kromě filmů a seriálů sleduji i dokumentární videa. Jsem hodně zvídavý člověk, tudíž se zajímám o široké spektrum témat. Nebráním se ničemu, žádnému názoru, myšlence ani teorii - ať už oficiální nebo konspirační. Snažím se ke všemu přistupovat s otevřenou myslí a připouštět různé možnosti.

Země = Domov ♥


Dnes jsem zhlédla dokument o naší planetě a doslova mě dostal do kolen. Takhle brilantně zpracovaný jsem ještě asi neviděla. Dech beroucí záběry krásné Země, úplné umělecké dílo. A téma dokumentu je, jak se lidstvo každodenně chová k přírodě a k vyčerpatelným zdrojům…, nehledě na důsledky, jenž se za poslední desetiletí hlásí o slovo. Slyšet šokující realitu negativní ale i pozitivní, vidět ty úžasné záběry a poslouchat u toho božskou hudbu… neuvěřitelné. Dokonce mi to několikrát vhánělo slzy do očí.


Moje hodnocení by hravě překonalo hranici sta procent, a tedy dokument mohu jen doporučit.

...dole anketa
INFO: 2009 - Oficiální text distributora:

Hudební festival 2014

2. července 2014 v 12:03

Jede se na Rock for people


Z názvu jste určitě pochytili oč se jedná. Já (May) a Diggy dneska vyrážíme směr Hradec Králové na letošní hudební festival. Stala se z toho taková naše tradice, a pokud to zvládáme, žádný ročník nevynecháváme. Bude to již po čtvrté, co zavítáme na Rock for people. Super je, že každý rok tam zažijeme úplně něco jiného, takže žádný stereotyp nehrozí.
Nejvíc se mi zaryl do paměti rok 2012, jo, kdybych to popsala jako "lilo jako z konve" dost slabé přirovnání. Na areál se přiřítila vichřice, která brala stany i stromy a pršelo tak vydatně, že jsem ždímala spodní prádlo... prostě luxusní zážitek. :D A další rok naopak byly pěkný pařáky, připadala jsem si jako tučňák na Sahaře. :D
Na festival se samozřejmě jezdí kvůli hudbě na živo... já i kvůli jídlu. Ty kráso, tam je žrádla, že nevím co dřív. Vedu malý pomyslný seznam, kam si zapisuju, co už jsem jedla a co ještě ne, abych nic náhodou nevynechala. A hodnotím taky... tam jsem ochutnala nejlepší párek v rohlíku a pizzu..., už teďka slintám, doufám, že letos budou ty samé stánky plus nějaké nové.

(Na závěr použiju tu otřepanou větu:)

Všem přeji pěkné léto, pořádně si ho užíjte. :)
May ♥

Přehrávač deště a jiné...

25. června 2014 v 19:43 | May Green


Vlastní složení zvuku


Přináším Vám odkaz na povedenou stránku, kde si můžete pustit libovolné zvuky (déšť, krb, přírodu...) jak ke čtení, tak psaní. Lze si tam navolit až čtyři různé zvuky zároveň ze širokého výběru, nastavit si u všeho zvlášť hlasitost a dokonce nepravidelné opakování. Díky tomu jde vytvořit pomalu až dokonalý relaxační mix. Záleží na každém z Vás, co upřednostňuje, jaká kompozice je ta nej.

Já mám nejraději prostou bouřku s deštěm, nebo přílivové vlny oceánu... Opravdu ten web nabízí hodně možností. Hledala jsem spousty podobných spouštěčů zvuků a tenhle mi připadá ze všech nejpropracovanější a s nejlepší nabídkou. U jiných přehrávačů byl výběr dost omezen.

Chodím na tu stránku a pouštím si to ke čtení, psaní, nedávno jsem to zkoušela i k učení, a ke spaní taky (ale na to mám aplikaci v mobilu) :)

obrázek je odkaz

Drobná novinka

23. června 2014 v 0:16 | May Green

Zdravím...

Píši, abych upozornila na malou (drobnou) novinku na našem blogu, avšak než se k tomu vyjádřím, ráda bych poděkovala těm lidičkám, kteří sem pravidelně chodí (anebo tohle knižní místo teprve objevili). Každopádně ten čas letí neuvěřitelnou rychlostí, ani se mi nechce věřit, že na blogu.cz "oxidujeme" už přes pět let. Takže všem návštěvníkům patří mé a Diggy vřelé díky.

Z počátku se jednalo o čistě autorský blog (povídky, příběhy, články, recenze, rady...), ale časem se obsah dosti rozšířil, řekla bych, že došlo na přirozenou evoluci. :D Přidaly se obrázky, motta a hlavně odkazy na knihy, které se dají stáhnout zdarma. Dokud to internet umožňuje, nevidím důvod, proč toho nevyužít. Musím ale přiznat, že zásoby se nějak ztenčují a hledání je čím dál obtížnější.

A nyní se dostávám k drobné novince. Pod ikonou našeho blogu se objevil nový sloupec s bannery. Samozřejmě poukazují na autorské příběhy, jež jsou z naší hlavy. Jsme amatérské spisovatelky a jsme na to hrdé! :D

Proč jsem bannery udělala? Nutně jsem se potřebovala kreativně vyblbnout, a tady je výsledek. ;)


Článek o podobě knih za pár let...

30. dubna 2014 v 17:54 | May Green

Knihy budoucnosti


Nedávno jsem si položila otázku: Jak budou knihy vypadat za pár desítek let? Moderní svět je posedlý digitalizováním a ovládáním pouhým dotykem prstu. Není tedy divu, když jsem při svém výzkumu, jak budou knihy budoucna vypadat, narazila na samou techniku, jenž nemá nic společného s klasickým papírem ani černým inkoustem. Je to správný směr? Vzhledem ke spotřebě dřeva v celosvětovém měřítku dle mého názoru ano. Avšak tiskárny tak nadšené nebudou.

Na trh se dobývají eshopy s elektronickými knihami za celkem příznivé ceny. Stačí pár kliknutí a knihu máte u sebe. Pro zajímavost, Kanada je momentálně největším e-čtecím národem, za nimi následují země jako Velká Británie, Austrálie, Čína, anebo U.S.A. Podle obchodního výzkumu se procenta prodejnosti nadále zvyšují a eknihy získávají na oblíbenosti. Tohle všechno vede k tomu, že se rozvíjí nová moderní zařízení pro čtení. Kdyby totiž naopak prodej eknih klesal a lidé o ně neprojevovali takový zájem, čtečky by upadly v zapomnění a tištěné knihy se těšily vítězství.

Nový layout, design, vzhled atd… 1.2.2014

1. února 2014 v 3:22 | May

Změna se dá popsat jedním přídavným jménem: rapidní. Ano, pořád jsme to my, May a Diggy. Náš blog má zbrusu nový kabátek, za kterým se skrývá několika hodinová dřina. Vždycky jsem se držela jednoduchého, nenáročného nastavování designu, avšak konkurence už je úplně na jinačí úrovni. Nad některými blogy doslova žasnu, mají úžasný vzhled… Proto jsem si řekla, sakra, musím s tím něco udělat. A také, že ano.

Brouzdala jsem po internetu a hledala inspiraci, a taky hlavně, jak se vlastně složitější layouty vytvářejí. Z pár návodů jsem se něčemu novému přiučila a pustila se do práce. Výsledek můžete posoudit samy. Dle mého názoru, je to krok kupředu. Za svou prvotní tvorbu se tedy rozhodně nestydím a jsem na něj patřičně hrdá. Práce s tím byla pořádná, občas se nevychytají všechny mouchy, je možné, že zanedlouho ještě něco doladím, poupravím, změním… uvidíme.

V záhlaví se nacházejí tři symbolické obrázky, které souvisejí s knižní tématikou. Mám v plánu je sem tam nahradit jinými. Dále jsou použity barvy modrá a fialová - pasují k sobě přirozeně. S nimi se nedá nikdy nic pokazit. Po levé straně se nachází přehlednější menu s rubrikami a odkazy.

Before / After

Doufám, že se layout líbí. Pokud ano, super, jsem moc ráda. Pokud ne, mám jednu radu, zvykněte si.

May ♥

Blogy na překlady knih

29. července 2013 v 17:21 | May
Pár překladů se dá nalézt i na ulozto.cz (Odkazy na tyto knihy jsou v naší rubrice Ke stažení)


Weby na překlady:


Legenda o tygrovi a drakovi

29. prosince 2012 v 20:33 | May


Maminka mi vždycky před spaním, když jsem nemohla usnout, vyprávěla příběh. Příběh, který se odehrál kdysi v minulosti. Legenda pojednává o zahnání temných sil ze světa smrtelníků. Mladá dívka jménem Niamh, která sloužila jako kněžka v chrámu a opatrovnice svatyně, byla obdařena duchovní mocí Slunečního tygra. Tato duchovní síla se dědí z generace na generaci. Právě v onom klíčovém období mladá dívka oplývá nezměrnou koncentrovanou mocí od Slunečního tygra. Zvěstilo to, že se schyluje k boji mezi světlou a temnou stranou. Boj mezi světem smrtelníků a světem bytostí z jiné duchovní úrovně.
Takzvanou Temnou úroveň má pod svou vládou Stínový drak. Jeho ambice a touha po ovládnutí i země lidí ho zavedli až do chrámu, kde pro dosažení svého cíle musí zabít mladou dívku, která má propůjčenou duchovní energii. Ona jediná ho dělí od vytouženého vítězství. Dochází k ohromnému střetu dvou sil, z něhož vzejde poražený… Stínový drak. Mladá kněžka, bytost obdařenou mocí Stínového draka, uvrhla do kletby. Kletba ho udržuje daleko pod zámkem v té nejzadnější části temnoty. Avšak Stínový drak se stále svého vysněného plánu nevzdává. Kletba o stří stém prvním, letním slunovratu padne a Stínový drak bude mít opět možnost usilovat o dobití Země svou temnou silou. Jedině nová.. generace, nová kněžka získá velký dar moci od Slunečního tygra, aby mu v tom mohla zabránit.
....Opravdu nádherný příběh. Usínání jde po něm jedna báseň, až do té doby, než zjistím, že tahle legenda, mýtus, je vlastně čistá pravda, která se skutečně kdysi dávno stala. Poté se to spíš mění vnoční můru, když ještě přidám fakt, že ta mladá kněžka byla moje příbuzná, a že onen tři sta první letní slunovrat vychází zrovna na mou hlavu. Já že mám zopakovat minulost a zastavit Stínového draka? Vždyť jsem Slunečního tygra ještě nedokázala spatřit, natož si propůjčit jeho duchovní moc.


Přebal knihy

Co se u nás děje...Rfp 2012!

2. července 2012 v 12:52 | May + Diggy
.

Info pro návštěvníky blogu a sb... May a Diggy si jedou užít Rock for people 2012 xD

Prázdniny by se měly začít pořádně... a to hodně pořádně =) Jsem si celkem jistá, že skoro každý z Vás má na začátek července vymyšlené plány. Takže všem těm, kdo je mají, přeji, ať se všechno vydaří a užijí si zábavu, stejně jako my.

Nový design, už byl na čase...

11. března 2012 v 11:27

--------------------------------------------------------------------------

Všechno jednou potřebuje změnu, tak jako i design blogu. Řeknu Vám, udělala jsem snad přes sto variací a pak z těch přes sto vybírat, který je ten nejlepší, nejhezčí atd, je docela dřina... Zásluhu na tom má taky fakt, že jsem, velice vybíravý člověk (občas strašná vlastnost:)
Doufám, že výsledek stojí za to a bude se líbit =)


Vzhledem k tomu, že se blíží rychlým krokem jaro, rozhodla jsem se designu vdechnout živou a hřejivou přírodu při západu slunce.

Působí to na mě velice melancholicky, takže skvělé prostředí pro vytváření příběhů...;)

--------------------------------------------------------------------------

May se hlásí ♥

2. července 2010 v 13:15 | May
Po delší absenci z mé strany, která nastala kvůli stěhování, ukončení prváku atd., =) se ten, kdo četl Záhadný případ může těšit na 1.díl 7.série >Ta se tu objeví zítra<

h1

May bez netu

19. dubna 2010 v 12:59 | May
... Jak už název vypovýdá, tak se jedná o to, že budu asi tak 11 dní bez netu, z toho vyplívá, že se na internet dostanu jen ve škole.
Ale i přes tyto komplikace se budu snažit přidávát své příběhy...

P.S. Závěrečná část 6.série Záhadného případu se zde objeví v úterý =)

May: ode mě k Vám

10. ledna 2010 v 21:28 | May
Omlouvám se za svou dlouhodobou nečinnost zde na blogu. Nějak se mi (ani nevím jak) nakupila spousta různých povinností a dalo by se i říct, že i zbytečností, které jsem musela a musím udělat.
Ale teď už konečně vidím světlo na konci tunelu, takže tu velmi brzy očekávejte nové moje příspěvky, ke kterým samozřejmě bude patřit i pokračování příběhu Záhadný případ.

Také jsem si všimla, že naše počítadlo už přesáhlo přes deset tisíc návštěv. Chtěla bych tedy všem, kdo si oblíbili náš blog (příběhy, povídky...) říct...,
__________________________________________________________děkujeme.

Záhadný případ

1. listopadu 2009 v 16:38 | May
Zdravím všechny čtenáře tohoto bloQu =)

Vzhledem k celému volnému týdnu, který bohužel už tuhle neděli končí :( .... jsem měla dost času a nálady na to vytvořit nový příběh :)
Jeho název je Záhadný případ, který ponese detektivní žánr zpletený spolešně s fantasy.

Zde iconka:
Malý náhled do obsahu:
Hlavní postavou je sedmnáctiletá Lexi Dixonová. Její otec byl policista, který při jednom vyšetřování před dvěma lety záhadně zmizel. Od té doby se ho Lexi snaží najít, takže policejní stanice, kde dřív pracoval, je jako její druhý domov. Odtamtud totiž získává různé potřebné informace, ať už se jednalo o jejího tátu nebo o něco jiného.
Na její škole se objevil dosud nevyřešený případ o dvou zavražděných, o který se čím dál více zajímá. Lexi také zjistila, že do města přijel zvláštně záhadný detektiv Logan Epps, který se též snaží vyřešit tento případ.


Doufám, že jsem Vás na tento příběh navnadila. Bude mít kolem šesti dílů (možné i pokračování, záleží na ohlasu:)
První díl by se tu měl oběvit v pondělí.

Oficiálně potvrzen Music Life

29. září 2009 v 21:22 | May
Zadravím četenáře/čtenářky,

Touto zprávou oficiálně potvrzuji, že se můžete těšit na nový příběh ode mě, tedy od May, který ponese název Music Life, což už o něčem vypovídá. Ano, téma se bude točit okolo hudby. To jak to pojmu se nechte překvapit.

Stručný náhled:
V roli hlavní postavy dívka se jménem May, která se dostala na konzervatoř, obor zpěv. Kde jejím snem je založit si vlastní skupinu a dotáhnout to daleko. Ale samozřejmě cesta za slávou a uznáním umí být trnitá a také velmi zamotaná.
Nechejme se překvapit jaké zvolí metody, aby si svůj životní cíl splnila. =D

> Tak doufám, že to alespoň trochu zaujalo, protože první díl tu bude k přečtení tenhle čtvrtek kolem 6 ráno<

(menší poznámka: To že se jméno hlavní postavy shoduje s mojí přezdívkou tady na bloQu je opravdu čistá náhoda :) Tak jen abyste se nedivili XD, proč to jméno:)

Zpráva od May

28. září 2009 v 20:33 | May
Čauik,

Po delší odmlce, kterou jsem tu již vysvětlovala v předchozím článku tu mám pro Vás dvě nové zprávičky.

Za prvé: Závěreční díl Em@ilu očekávejte zítra - už vyšel =D

A za druhé:
Po ukončení už zmíněného Ema@lu budu v podstaně, co se týče psaní příběhů volná, takže během tohoto prodlouženého víkendu jsem vymyslela nový námět, který vypadá opravdu slibně. Bližší informace k novému příběhu od May, tedy ode mně tu budou brzy. Takže se těšte =D

Žatížená střední školou

11. září 2009 v 16:08 | May

Zdravím všechny čteřáne tohoto blogu

----Určitě jste postřehli, že poslední dobou toho sem opravdu moc nepřibívá, z mé strany je to proto, nevím jak moje kolegině Diggy :), ale tím, že jsem nyní v prváku na střední, tak toho mám docela až moc k zařizování a přizpůsobení k dojíždění :). Budu se snažit, co nejrychleji to půjde sem umístit závěrečný díl Em@ilu, aby se tento příběh mohl už ukončit..., což by se mohlo stát v brzké době :)

----Takže doufám, že jsme neztratili stálé návštěvníky... kvůli dočasnému nezveřejňování nových příběhů a povídek.

Těšte se, tajemství bude odhaleno!

27. srpna 2009 v 23:03 | May

Pro fandy příběhu Ema@il :D

U toho to příběhu panuje jedna velká záhada: Kdo je BlueKnight?
Každý má na to jiný typ, kdo to tedy vlastně skutečně je... a dokonce někdo si je už na 100% jistý =D

No mám tu pro Vás dobrou zprávu.
V 11.díle,který vyjde společně s 10.dílem,v sobotu 29.9 (opraveno), se konečně dozvíte to tajemstvíčko :D, tak se těšte...

Tyto dva díly již vyšly =D

 
 

Reklama