Za trest / 57 /

29. února 2016 v 19:00


"Jsi k někomu ve svym životě upřímnej? Aspoň k jedný jediný bytosti na celičkým světě?" Popravdě, odpověď mě hodně zajímala.

Viktor přestal brát za kliku od zamčených dveří. Zamyšleně si hrábnul do zadní kapsy kalhot a vytáhl svazek klíčů. Zkusil jeden, ale do zámku nezapadl, pokračoval v hledání.

Co? Záměrně mě tady ignoruje! Urážka, tohle je vysloveně urážka, kterou si rozhodně nenechám líbit. Jde mi proti srsti, když mě někdo schválně neposlouchá. Vždycky bych kvůli tomu vraždila. Toužila jsem popadnout ho za límec košile a cloumat s ním, dokud neodpoví, avšak má představa zmizela záhy, co jsem zjistila, u kterých dveří vlastně stojíme. Byl to kabinet učitele fyziky. Přesněji toho nejkrásnějšího učitele známého pod přezdívkou Krasoň.

Klíč zapadl. Viktor jím otočil a už vcházel dovnitř. Nevěřícně jsem ho následovala. Úplně automaticky jsem dveře za sebou zavřela. "Co tu sakra chceš dělat? Jak to že máš klíč?"
Viktor přistoupil k psacímu stolu. "Wow, Tygřice, jsi strašně zvědavá. Mám za pár vteřin čekat další otázku?"
Nechápavě jsem ho pozorovala, nakonec jsem oznámila, "Ne, když mi na všechny předchozí odpovíš."
Viktor zatím otevíral jeden šuplík za druhým. Tvářil se nevzrušeně, jakoby se vůbec nevloupal do zamčeného kabinetu. Ne, tady nešlo o nic zásadního, prostě normálka.
"Eh, Flaming mi zabavil herní konzoli při fyzice a řek, že ji dostanu zpět, až se začnu učit. Idiot." odfrkl si pohrdavě. "Nesnášim ho. Je to namyšleněj maník, který si myslí, že je nejlepší a že je největší hezoun na celý planetě."
"Teď popisuješ sebe, víš to." rýpla jsem si na oplátku. "Já mám totiž profesora Flaminga ráda, hezky se na něj kouká."
Přestal hledat a sklouzl pohledem po mě. "Nevěděl jsem, že Tygřice je na blonďáky… Vždyť víš, tvůj bejvalej a já máme tmavý vlasy."
Zamyšleně jsem promnula bradu. "No jo, tím se vysvětluje, proč se mi ani jeden z vás nelíbí. - Prokoukl si mě, mám slabost pro krásný blonďáky." Potom jsem opustila sarkasmus a zeptala se vážněji, "Kde si sehnal klíče? Mám na mysli všechny klíče, ty snad máš přístup všude."
Viktor stále hledal svou milovanou hračku. "Maminka ředitelka. Udělat nenápadně kopie klíčů není žádná věda."
Šeptla jsem, "Seš zlobivej kluk."
"A ty zlobivá holka. Tvoříme dokonalej pár." Viktor se najednou pozastavil, když prohledával poslední šuplík u stolu. Vítězně se usmál. "Tady je můj milášek." Schválně větu vyslovil jako z filmu Pána prstenu. Nedokázala jsem potlačit úsměv. Jakmile na mě Viktor začal vševědoucně zírat, zatvářila jsem se lhostejně. On pak spokojeně pravil, "Jsem vtipnej, smála ses. Přiznej to."
"Křeč ve tváři, ne úsměv."
"A pak kdo tu neumí bejt upřímnej."
Zaskočil mě, svrásčila jsem obočí. "Takže si mě slyšel, ale záměrně ignoroval, h. Vyklop to. Je tu někdo s kým můžeš mluvit upřímně, narovinu a bez přetvářky a typických lží?"
Viktor mlčky koukl na hodiny. "Čas vypršel. Jestli nechceme, aby nás tu Flaming načapal inflagranti, musíme jít." Sotva to dořekl, přistoupil ke dveřím. Zamknul a hodil po mě uličnický úsměv. Dal si ukazováček na rty a špitl, "Naše malé tajemstvíčko."
Osočena jsem sledovala jeho záda při odchodu.

Nechápu, proč mi nemohl prostě odpovědět. Vždyť po něm nechci nic složitého. Neptala jsem se na smysl bytí, ani zdali jsme ve vesmíru sami. Sakra, ptala jsem se na úplnou prkotinu. Stačilo říct, jo mám jednoho člověka, ke kterému umím být upřímný, anebo alternativa, ne, nedokážu s nikým upřímně mluvit. Štve mě, vytáčí... a všechny synonyma podobného významu.

Teď budu mluvit ošklivě, za to pravdivě. Přála jsem si, aby se Nickovi nebo jeho bráchovi něco přihodilo. Něco co by narušilo setkání v kavárně a sešlo z něj. A byly moje prosby vyslyšeny? Jasně že ne. Kdyby ano, nestála bych s Kate před vchodem do pekla.

Kate vedle mě stála a naposledy si upravovala vlasy a kontrolovala oblečení.
"Vypadám dobře?" zeptala se. (Už asi po tisící.)
Ani jsem se na ní nepodívala. "Vypadáš tak dobře jako před pěti minutami." Hlas jsem měla nasáklý skrz na skrz otráveností.
"Blair, úsměv… aspoň malinký." Já stále nic. "Malilililinkatý." přidala prosebně.
Zavřela jsem oči a snažila se překousnout vztek, který mě pohlcoval. "Budu úsměv zkoušet, ale nejsem žádná hollywoodská herečka."
"Takový výkony po tobě ani nikdo nechce. - Jsem ták natěšená. Třeba bude Tom ten pravý. Víš, co. Láska na druhý pohled. Pamatuješ, jak za mnou pořád pálil."
"Ty romantický knížky ti pěkně lezou na mozek. Nic jako ten pravý neexistuje." Z mého pohledu je Kate naivní snílek plný nemožných, romantických představ.
Kate se zatvářila šibalsky. "Opravdu? No, já si vzpomínám, že když si chodila s Nickem, tvrdila si něco jinýho. První láska."
To bylo podlé vytasit na mě minulost, na kterou chci záměrně zapomenout. Tuhle kapitolu svého života bych nejraději vymazala. Řekla jsem, "Neochotně připouštím, ale - je tu velké ale - ze země naivně zamilovaných jsem se probudila do reality. Na rozdíl od tebe, Kate, ty se asi nikdy neprobudíš. Láska bolí, kluci jsou idioti, šmitec."
Kate mě tiše pozorovala. Určitě vedla vnitřní monolog sama se sebou. Nakonec se usmála. "Škoda. Andy má pravdu, zanevřela si nad láskou. Sice se snažíš vidět jen špatný stránky, jenže jsou i hezký, hodně hezký." Konec věty schválně zdůraznila.
Napadají mě spousty variant, jak jí chladnokrevně odpálkovat, jazyk jsem ale držela za zuby.
"Já vím, jak to vypadá." řekla Kate s povzdychem a obrátila list. "Jak to že se zlomeným srdcem se chci hned vrhnout na dalšího kluka… Fakt vypadám jako nenapravitelný ztroskotanec. Možná tě překvapim, ale trochu jsem se poučila. Tom je pro mě něco jako odreagování… zapomenout na Viktora. Udělat krok vpřed." Podívala se mi zpříma do očí. "I tak, Blair, sem jaká sem. Věřit na vztahy a lásku budu, i když mi srdce chlapy přejedou tisíckrát. Nemám na to, abych se stala ledovou královnou jako ty."

Zůstala jsem na kamarádku němě zírat. Ledová královna? Hm, většinou mě lidi označují přízviskem Mrcha.

Kate se odvrátila a zamířila ke vchodu do kavárny. Super, a je to tady.

 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama