Článek o podobě knih za pár let...

30. dubna 2014 v 17:54 | May Green |  May

Knihy budoucnosti


Nedávno jsem si položila otázku: Jak budou knihy vypadat za pár desítek let? Moderní svět je posedlý digitalizováním a ovládáním pouhým dotykem prstu. Není tedy divu, když jsem při svém výzkumu, jak budou knihy budoucna vypadat, narazila na samou techniku, jenž nemá nic společného s klasickým papírem ani černým inkoustem. Je to správný směr? Vzhledem ke spotřebě dřeva v celosvětovém měřítku dle mého názoru ano. Avšak tiskárny tak nadšené nebudou.

Na trh se dobývají eshopy s elektronickými knihami za celkem příznivé ceny. Stačí pár kliknutí a knihu máte u sebe. Pro zajímavost, Kanada je momentálně největším e-čtecím národem, za nimi následují země jako Velká Británie, Austrálie, Čína, anebo U.S.A. Podle obchodního výzkumu se procenta prodejnosti nadále zvyšují a eknihy získávají na oblíbenosti. Tohle všechno vede k tomu, že se rozvíjí nová moderní zařízení pro čtení. Kdyby totiž naopak prodej eknih klesal a lidé o ně neprojevovali takový zájem, čtečky by upadly v zapomnění a tištěné knihy se těšily vítězství.


Už nyní je jasné, kam budoucnost míří a co nám přinese na obchodní pulty. Přes tento fakt příznivci tištěných knih nemusejí zoufat. Sevřít pevnou vazbu v dlaních, ručně otáčet, listovat a odkládat knihy na noční stolek budeme ještě hodně dlouho. Člověk je zvyklý pracovat s potištěnými listy řadu století. Knihtisk vznikl v 15. století a je spojený s osobou Johanna Gutemberga. Rychlejší způsob tisku knih, narozdíl od zdlouhavého přepisování v klášteřích, byl důležitým a prospěšným mezníkem v lidských dějinách. Ze vzácných knih se staly masově rozšířené prostředky ke vzdělávání a zahájila se revoluce v literární tvorbě. Poukazuji tedy na to, že digitální knihy jsou přirozenou evolucí v lidské technologii. Máme před sebou další podobný mezník?

Před pár týdny jsem se setkala s případem, kdy jsem objevila recenze na jednu knihu. Zaujala mě a chtěla jsem si jí pořídit, jenže je k dostání pouze v elektronické podobě. Smůla pro ty, kteří upřednostňují tisk. Naštěstí jsem ve věku, kdy se adaptovat vývoji modernímu světu, pro mě nepředstavuje žádnou složitou věc. Mě osobně čtení elektronické formy nevadí. Přečetla jsem tímto způsobem již mnoho děl, avšak nad starou dobrou knihou jsem samozřejmě nezanevřela.

Momentálně se digitální knihy dají číst na zařízení jako: počítač, chytrý mobil, tablet, čtečka - U čteček se hodně chválí schopnost napodobit inkoust a iluzi papíru, navíc obrazovka není podsvícená, takže si nijak nekazíte oči a nemusíte se starat o to, jak byste nastavili vyhovující jas. Jelikož display není podsvícen, při večerním čtení si musíte pomoct lampou. Vlastnosti obrazovky neunavují a nenamáhají oči a lze bez problému číst na přímém slunci, což například u chytrých telefonů moc nejde.
Mezi nejprodávanější čtečky všeobecně patří značka Amazon Kindle, Amazon je také největším distributorem eknih. Alternativní značka je PocketBook, která svou popularitou může v klidu konkurovat.

Všechny výše vyjmenovaná zařízení se dají zakoupit v obchodech, ale jak jsou na tom koncepty pro budoucnost? Existuje již mnoho návrhů techniky, která nahradí ty dnešní. A lidské fantazii se meze nekladou. Narazila jsem na pár konceptů, které se snaží napodobit starou dobrou knihu. Z ilustrovaných fotografií (viz. obrázek pod textem) mám dobrý pocit. "Kniha" vypadá opravdu zajímavě. Zbývá jen otázka, zdali se koncept v budoucnu začne vyrábět a čtečka nové generace se uplatní a najde si příznivce, což ukáže pouze čas.
Princip elektronické čtečky budoucnosti je jednoduchý: Kryt spojuje dva displaye a samotný kryt také funguje jako display, takže vzhled "přebalu" si každý člověk může nastavit dle vlastního uvážení a vkusu. Tahle možnost se mi dost zamlouvá.

 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Anketa

Navštěvujete tyto stránky pravidelně?

Ano, pravidelně. 53.7% (547)
Občas. 15.6% (159)
Jsem tu poprvé. 30.6% (312)

Komentáře

1 Christine Träumer Christine Träumer | 2. května 2014 v 9:21 | Reagovat

Moc pekny clanek a ja musim souhlasit s tim, ze digitalni podoba knih je nevyhnutelna a zmensi se tim i naklady na prirodu... Ovsem tim trochu knihy ztraceji sve kouzlo. Vune noveho papiru, kdyz si vezu knihu z obchodu domu je naprosto kouzelna :-) ale jak se rika: "Pokrok nezastavis."
avsak to byla jenom moje mala vytka k tomu, jak ctecka nevoni po novem papiru, ale vyhodou ctecky je nepreberne mnozstvi nahranych knih, ktere tqm muzu mit a nemusim s sebou vlacet knizku o osmi stech strankach v kabelce..  :-) takze preci jenom to nejakou vyhodu ma :-) a nebojim se to priznat, ale mam ctecku doma a jsem s ni neskutecne spokojena :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama